Sprawdzamy parametry i działanie pieców dwufunkcyjnych

Jeśli chcesz zastosować ogrzewanie gazowe w swoim domu, musisz kupić odpowiedni piec. Do wyboru mamy piece jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. W naszym artykule skupimy się na drugim typie. Z naszej publikacji dowiesz się, na czym polega wielofunkcyjność tych urządzeń oraz, czy są one opłacalne. Zapraszamy do lektury!

Czym są piece dwufunkcyjne?

Jak już wcześniej wspominaliśmy na rynku, można spotkać piece jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. W piecach jednofunkcyjnych bardzo często montuje się dodatkowo zasobnik, aby urządzenie oprócz zasilania instalacji centralnej mogło również dostarczać ciepłą wodę użytkową. Piece dwufunkcyjne natomiast oferują te dwie funkcje już w jednym urządzeniu za sprawą dwóch przyłączy. Pomimo tego, że piece dwufunkcyjne są wielofunkcyjne, to ich rozmiary są mniejsze od tych jednofunkcyjnych. Jednak wpływa to na zmniejszenie wydajności tych urządzeń. Dlatego piece dwufunkcyjne zaleca się stosować w niewielkich domach jednorodzinnych lub mieszkaniach, w których nie ma możliwości zagospodarowania osobnego pomieszczenia na duży piec.

Dwufunkcyjne piece podgrzewają wodę w sposób przepływowy, co oznacza, że woda jest podgrzewana w momencie okręcenia kurka. Dlatego urządzenie nie sprawdzi się, jeżeli między punkami poboru występują duże odległości. Na ciepłą wodę trzeba czekać nawet kilkadziesiąt sekund. Dodatkowo przy takim urządzeniu nie ma możliwości zainstalowania cyrkulacji wody ciepłej.

Jakie cechy mają piece dwufunkcyjne?

Według specjalistów od urządzeń grzewczych piece dwufunkcyjne najlepiej sprawdzą się w domu, w którym znajduje się jedna łazienka. W sytuacji, gdy z ciepłej wody chcą skorzystać dwie osoby równocześnie, wtedy może nastąpić spadek ciśnienia i temperatury wody. Dużą zaletą pieców dwufunkcyjnych jest ich łatwy montaż – można takie urządzenia zawiesić lub ustawić w pomieszczeniu o powierzchni 4m2. Należy także pamiętać o stratach ciepła, jednak takie zjawisko nie ma miejsca przy urządzeniach o mocy 20 kW.