Program Czyste powietrze – dofinansowanie na wymianę starych pieców

Głównym celem programu Czyste Powietrze jest likwidacja tzw. kopciuchów, które zatruwają powietrze na terenie Polski oraz zachęcenie obywateli do termomodernizacji domów. Od 2021 roku nowi beneficjenci mogą liczyć na wyższe dotacje.

Czyste powietrze – dofinansowanie w liczbach

Program Czyste powietrze obowiązuje od 2018 roku. Jego celem jest walka ze starymi piecami na paliwa stałe wykorzystywanymi do ogrzewania, które emitują do powietrza szkodliwe substancje. Piece tego typu najczęściej znajdują się w domach jednorodzinnych. W ciągu 10 lat polski rząd chce wydać na walkę ze starymi piecami aż 103 mld zł. Wartość środków robi wrażenie. Biorąc pod uwagę dane statystyczne związane z liczbami złożonych wniosków czy kwotami dofinansowania trzeba przyznać, że program jest sukcesem. Tylko od stycznia do czerwca 2021 roku złożono ponad 72 tysiące wniosków. Należy zwrócić uwagę na tempo składania dokumentów, cały czas rośnie. Zestawiając obecne wyniki z tymi sprzed dwóch lat, należy stwierdzić, że zainteresowanie tym programem bardzo wzrosło. W sierpniu natomiast złożono już 287 tysięcy wniosków, a samo dofinansowanie wyniosło już blisko 5 mld zł. Skąd takie zainteresowanie programem czyste powietrze. Dofinansowanie jest popularne, ponieważ jak wyliczają eksperci z Instytutu Ekonomii Środowiska w polskich domach, może się znajdować jeszcze około 4 mln pieców na stałe paliwa.

Czyste powietrze – jakie zmiany?

Potencjalni beneficjenci mogą mieć powody do radości, ponieważ program czyste powietrze zakłada większe dotacje. Od 1 lipca zwiększone kwoty wsparcia dotyczą zakupu i montażu kotła na pellet. Po wzroście kwota dofinansowania wynosi aż 12 000 zł (nie więcej niż 60% kosztów), co oznacza, że kwota pomocy wzrosła o 3 tys. zł. Omawiając nowości, nie sposób nie wspomnieć również o kredycie Czyste Powietrze. Od 6 lipca beneficjenci mogą liczyć na wzięcie kredytu, aby wykonać termomodernizację domu oraz wymienić urządzenie grzewcze.