Kiedy należy stosować kotły gazowe dwufunkcyjne?

Szukasz odpowiedniego urządzenia grzewczego spełniającego Twoje potrzeby? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz artykuł. W tym tekście opisujemy najważniejsze informacje na temat dwufunkcyjnych kotłów gazowych.

Kotły gazowe dwufunkcyjne – co zapewniają?

Głównym zadaniem grzewczych kotłów jest produkcja ciepła dla potrzeb instalacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej na przykład dla celów domowych. Ze względu na przeznaczenie możemy wyróżnić na rynku kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Kotły jednofunkcyjne gazowe zasilają w ciepło instalację centralną (można dokupić również zasobnik ciepłej wody) natomiast kotły gazowe dwufunkcyjne w jednym urządzeniu zapewniają ciepło instalacji centralnej oraz zapewniają ciepłą wodę użytkową. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od wielu czynników. Kotły gazowe dwufunkcyjne są szczególnie polecane w małych domach oraz tam, gdzie punkty poboru wody nie są od siebie mocno oddalone.

Kotły gazowe dwufunkcyjne – zalety

Kotły gazowe dwufunkcyjne mają wiele zalet, a jedną z nich są ich małe wymiary i mała powierzchnia potrzebna do rozłożenia takiego urządzenia. Zazwyczaj wszystkie podzespoły wchodzące w skład takiej instalacji są już w obudowie, a więc urządzenie tego typu jest również bardzo estetyczne, ponieważ nie wystają z niego różne rurki. Kolejną zaletą jest mała strata ciepła w kontekście urządzeń jednofunkcyjnych. Minimalne straty związane z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej wynikają z faktu, że podgrzewanie wody ma miejsce, kiedy domownicy odkręcają kran.

Kotły gazowe dwufunkcyjne mają jednak pewne ograniczenia, o których należy wiedzieć przed ich zakupem. Są to urządzenia bardzo funkcjonalne, lecz nadają się głównie do domów, w których nie występuje duża liczba poboru wody, tym samym nie ma dużego zapotrzebowania na wodę (na przykład jedną kuchnię i łazienkę). Omawiając pewne ograniczenia, nie sposób nie wspomnieć o specyfice instalacyjnej. Urządzenia tego typu najlepiej sprawdzają się przy niezbyt rozległej instalacji z powodu braku cyrkulacji ciepłej wody.