Niezbędne informacje, o których trzeba wiedzieć o wymianie pieca w ramach programu „Czyste Powietrze”

Osoby chcące wymienić stary kocioł mogą starać się o wsparcie, w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Korzystając z takiego wsparcia, można w łatwy sposób wymienić stare urządzenie grzewcze na przykład na kocioł kondensacyjny. Co warto wiedzieć o takiej procedurze dofinansowania?

Dofinansowanie wymiany starego pieca jako priorytet w programie Czyste Powietrze

Zasady przyznawania dofinansowania mogą się różnić w zależności od jednostki gminnej. Pierwszeństwo jednak mają osoby, które chcą wymienić stare urządzenie grzewcze, które zanieczyszcza powietrze. Oczywiście głównym motywem jest pozbycie się „kopcących śmierdziuchów”, które przyczyniają się na przykład w okresie zimowym do powstawania smogu. W praktyce osoby starające się o dofinansowanie może starać się o wymianę kotła węglowego na innowacyjny kocioł kondensacyjny. Jak widać, dofinansowanie wymiany kotłów jest potrzebne, ponieważ przyczynia się do polepszenia warunków bytowych Polaków oraz środowiska przyrodniczego.

Dofinansowanie wymiany kotłów, ale tylko na ekologiczne rozwiązania

Osoby mogące skorzystać z programu Czyste Powietrze muszą być osobami fizycznymi posiadającymi dom, w ramach którego planują termomodernizację, a ich dochód rocznie nie przekracza 100 tys. zł. Głównym założeniem tego programu jest wyposażenie budynku w ekologiczne i efektywne źródła ciepła. Dlatego warto pamiętać, że kupując piec gazowy jednofunkcyjny, należy pozbyć się na zawsze starego pieca węglowego. Program także zakłada zmianę praktyk Polaków, aby byli oni bardziej ekologiczni.

Dofinansowanie wymiany kotłów – jakie urządzenia można wybierać?

W ramach programu Czyste Powietrze należy wybrać przede wszystkim urządzenie, które jest efektywne oraz ekologiczne. Najczęściej Polacy decydują się na wymianę urządzenia grzewczego na rzecz nowego kotła kondensacyjnego, kotła olejowego, kotła elektrycznego czy nowej pompy ciepła, która pozyskuje ciepło z gruntu i powietrza.