Piece gazowe kondensacyjne – jak one działają?

Piece kondensacyjne wykorzystują nową technologię, która zapewnia komfort cieplny oraz zmniejsza koszty za ogrzewanie. W jaki sposób działają takie urządzenia? Pozytywne efekty wynikają z procesu kondensacji. Jeśli rozważasz zakup pieca kondensacyjnego, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Piece gazowe kondensacyjne – czym są?

Piece gazowe kondensacyjne działają na gaz ziemny i zostały zaprojektowane w taki sposób, aby efektywność energetyczna wyróżniała się na tle konkurencji. Urządzenia tego typu są ciekawą alternatywą wobec elektrycznych urządzeń grzewczych. Jak działa piec kondensacyjny i w jaki sposób obniża rachunki za ogrzewanie? Wszystko za sprawą procesu kondensacji, który polega na wykorzystaniu ciepła z pary wodnej znajdującej się w spalinach. W tradycyjnych kotłach ciepło ze spalin zostaje wydalone do atmosfery. Dlatego zwykłe kotły mogą pochwalić się efektywnością maksymalną na poziomie 92%, natomiast piece gazowe kondensacyjne na poziomie nawet 109%.

Piece gazowe kondensacyjne – jak działają?

Tradycyjne kotły uwalniają spaliny o temperaturze 300 stopni Celsjusza. Piece gazowe kondensacyjne wykorzystują natomiast dodatkowy wymiennik ciepła, aby zmniejszyć temperaturę wykorzystywanej pary wodnej do 50 stopni Celsjusza. Zebrane ciepło będące dodatkowym odpadkiem jest wykorzystywane do przygotowania ciepłej wody użytkowej, zmniejszając tym samym rachunki za gaz. Jak ten proces zachodzi? Gorące powietrze przepływa przez dedykowany wymiennik ciepła, aby podgrzać jego temperaturę do odpowiedniego poziomu. Następnie wygenerowane ciepło przedostaje się do grzejników. Ciepło również przechodzi przez wtórny obszar skraplania pary wodnej, co powoduje, że para jest zbierana i usuwana przez odpływ. To ogromna zaleta takich urządzeń, ponieważ tradycyjne kotły tego nie umieją. Tak naprawdę piece gazowe kondensacyjne działają w prosty sposób i wszystko sprowadza się do odzyskiwania ciepła z pary wodnej, która w piecach tradycyjnych zostaje odprowadzana na zewnątrz.