Piec kondensacyjny dwufunkcyjny – jak działa?

Obecnie właściciele domów jednorodzinnych oraz mieszkań chętnie decydują się na zakup ogrzewania domów za pomocą dwufunkcyjnego pieca gazowego. Dlaczego wiele osób decyduje się na urządzenia grzewcze tego typu?

Piec kondensacyjny dwufunkcyjny – zasady działania

Zgodnie z nazwą takie urządzenia grzewcze oferują dwie funkcje. Wszystko dlatego, że piec kondensacyjny dwufunkcyjny posiada dwa wymienniki ciepła. W jednym podgrzewa wodę do centrali grzewczej, natomiast w drugim wymienniku przygotowywana jest ciepła woda lecąca w kranach. W praktyce więc urządzenie tego typu zasila instalację centralną ogrzewania oraz przygotowuje ciepłą wodę użytkową.

Piece kondensacyjne dwufunkcyjne działają w wyniku spalania gazu ziemnego w wymienniku, który ma z kolei za zadanie podgrzewać przepływającą wodę. Aby proces był efektywny, wymiennik musi mieć odpowiednią pojemność, ponieważ w innym razie przygotowanej wody byłoby za mało. Urządzenia są bardzo inteligentne, ponieważ podgrzewanie wody ma miejsce tylko wtedy, gdy pojawia się iskra.

Piec kondensacyjny dwufunkcyjny – jakie są rodzaje?

Na rynku jest wiele rodzajów urządzeń grzewczych, a jednym z nich jest piec kondensacyjny dwufunkcyjny. Cechuje się on niezwykłą sprawnością na poziomie 109%. Jak to możliwe? Ponieważ piece te wykorzystują dodatkowo ciepło z pary wodnej znajdującej się w spalinach. Budowa umożliwia minimalizację straty ciepła, co powoduje zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Piec kondensacyjny dwufunkcyjny – zalety

Powyżej opisaliśmy zasady działania pieców dwufunkcyjnych kondensacyjnych. Co jednak sprawia, że tak wiele osób inwestuje w takie urządzenia? Przede wszystkim w kompaktowej obudowie łączą one funkcje dwóch urządzeń, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w mieszkaniach o ograniczonej przestrzeni. Kolejnym argumentem do zakupu jest niższa cena – piece jednofunkcyjne są znacznie droższe. W praktyce piec gazowy dwufunkcyjny jest symbolem nowoczesnych urządzeń grzewczych oraz domowego komfortu.