Kotły gazowe kondensacyjne – podstawowe informacje

Ceny paliw wykorzystywanych do ogrzewania, cały czas wzrastają. Warto pomyśleć zatem nad energooszczędnym urządzeniem przyczyniającym się nawet do obniżenia rachunków za ogrzewanie. W tym artykule opisujemy, czym jest kocioł kondensacyjny oraz dlaczego kotly gazowe kondensacyjne są warte uwagi.

Kotly gazowe kondensacyjne – czym są takie urządzenia?

Kocioł kondensacyjny to urządzenie grzewcze wykorzystujące efekt kondensacji. W tradycyjnych kotłach spaliny są od razu uwalniane przez komin do środowiska zewnętrznego poza gospodarstwo domowe. Powoduje to utratę energii określanej jako ciepło utajone. Kotły kondensacyjne natomiast użytkują wcześniej wspomnianą parę wodną, co powoduje wykorzystanie dodatkowej energii. Para wodna jest skraplana w dedykowanym osobnym wymienniku ciepła. Czynnikiem chłodniczym w tym przypadku jest woda pobierana z instalacji centralnej.

Kotly gazowe kondensacyjne z uwagi na swoją budowę są droższe od tradycyjnych kotłów. Wykorzystywanie dodatkowego paliwa w postaci pary wodnej do generowania ciepła powoduje, że urządzenia tego typu zużywają mniej paliwa, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie są mniejsze. Czym można te oszczędności określić liczbowo? Oczywiście, że tak. Przykładowo kocioł kondensacyjny zamontowany w gospodarstwie domowym o powierzchni 150 m2 zużywa mniej paliwa o 15%. Rocznie więc oszczędności mogą wynosić około 800 zł przy założeniu, że ogrzewanie za rok takiego domu kosztuje około 5 500 zł.

Kotly gazowe kondensacyjne – jakie urządzenie wybrać?

Jeśli zastanawiamy się jaki kocioł kondensacyjny wybrać musimy najpierw ustalić, czy kupujemy kocioł jednofunkcyjny, czy kocioł dwufunkcyjny. Różnice pomiędzy tymi dwoma typami urządzeń jest znacząca. Kotly gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne służą do zasilania centralnego ogrzewania, natomiast kotły dwufunkcyjne dodatkowo ogrzewają wodę. Kotły jednofunkcyjne mogą być także doposażone w zasobniki, które umożliwiają podgrzewanie wody, jednak takie rozwiązanie wymaga dodatkowego miejsca w domu.