Piece gazowe dwufunkcyjne czy jednofunkcyjne?

Projektując każdy budynek, projektanci muszą ustalić instalację grzewczą, a co za tym idzie urządzenia grzewcze. W budownictwie już dawno odeszło się od tradycyjnych pieców na rzecz nowoczesnych kotłów jednofunkcyjnych oraz dwufunkcyjnych.

Piece gazowe jednofunkcyjne – zasada działania

Piece gazowe jednofunkcyjne, jak sama nazwa wskazuje pełnią jedną funkcję, która polega na zasilaniu centralnej instalacji grzewczej. Piece takiego typu są wyposażone w jedną parę przyłączeń, aby współpracować z centralnym ogrzewaniem. Jeżeli chcemy rozbudować urządzenie o dodatkową funkcję w formie przygotowania ciepłej wody użytkowej, to trzeba liczyć się z zakupem zasobnika. Piece jednofunkcyjne, a zwłaszcza te z zasobnikiem są rekomendowane w dużych gospodarstwach domowych, gdzie istnieje duże zapotrzebowanie na ciepło z uwagi na metraż nieruchomości. Instalacja dobrze sobie radzi z dużymi odległościami między punktami poboru wody, lecz wymaga przestrzeni, ponieważ piec jednofunkcyjny jest masywny.

Piece gazowe dwufunkcyjne – zasada działania

Piece gazowe dwufunkcyjne działają nieco inaczej niż te jednofunkcyjne. Urządzenia tego typu są wyposażone w dwie pary przyłączy sanitarnych. Jedna para obsługuje instalację ogrzewania, natomiast druga para służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Co więcej, piece gazowe dwufunkcyjne są wyposażone w zawór trójdrogowy, który jest niezbędny dla prawidłowego działania instalacji grzewczej. W normalnym trybie zapewnia moc grzewczą budynku, natomiast po odkręceniu kurka zapewnia ciepłą wodę użytkową. Dzięki takiemu rozwiązaniu do wymiennika wpada zimna woda, a wypływa gorąca. Z uwagi na to, że urządzenia te pełnią dwie funkcje, zazwyczaj potrzebują więcej mocy. Ciepła woda użytkowa jest zapewniana w sposób przepływowy, co oznacza, że urządzenie podgrzewa wodę wyłącznie wtedy, kiedy kurek jest odkręcony. Aby spełnić potrzeby grzewcze, moc kotła powinna być dostosowana do zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.